Ako ťažiť z nevyužívanej
Diamantovej Bane v tvojej mysli

Overený návod ako pomocou tzv. Strategického Vzdelávania meniť prekážky na príležitosti, ako dosahovať ciele, ako vyriešiť problémy od ich koreňa a ako ťažiť z nevyužívanej diamantovej bane v tvojej mysli... a to všetko s využitím tvojho skepticizmu
Slider

Časť prvá:

Niekde na Slovensku sa v tejto chvíli odohráva takýto (alebo podobný) rozhovor.
Stretnú sa dvaja ľudia, ktorí sa dlho nevideli…

Jeden na sebe posledných pár rokov makal a druhý na seba posledných pár rokov kašľal.

Samozrejme, obom je to po chvíli nepríjemné.

Jeden človek si stanovuje ciele, pracuje na nich a dosahuje ich. Pritom osobnostne rastie a stáva sa z neho lepší človek.

Druhý na svoje túžby a sny kašle. Ignoruje ich a, metaforicky povedané, mu uteká vlak.

Je pochopiteľné, keď sa na takomto stretnutí cítia trápne.

Na druhej strane…

Kedysi som poznal jednu osobu, ktorá si nechcela dávať ciele. Bála sa, že by ich nedosiahla. Že by bola sklamaná a tým by sa len utvrdila v tom, že nič nedosiahne.

Lenže…

Miesto toho robila veci, ktoré jej povedali druhí ľudia. A potom sa čudovala, keď nebola šťastná.

Nuž.

Nie je jediná.

Nedávno mi kamarát s vtipnou prezývkou „Krtko“ hovoril príbeh… o tom, ako sa rozprával s jeho známym:

Mnoho ľudí si robí školu, chodí do práce, pozerajú televízne noviny a celkovo, robia veci, ktoré im „radia“ druhí ľudia. Niekedy je to fajn, lebo druhí ľudia môžu mať dôležitý kus informácie, ktorý človek nemá k dispozícii.

Ale keď žijeme v kultúre… v civilizácii… kde väčšina ľudí odkladá prácu na ich snoch, túžbach a cieľoch… a miesto toho robia to, čo im „radia“ druhí ľudia a naháňajú 50 lajkov na FB… tak niečo nie je v poriadku.

Ako, ja to z časti chápem.

Zobrať tajnú túžbu a spraviť si z nej cieľ… a začať na ňom pracovať… je risk. Človek pri tom riskuje to, že to nevyjde. A ak o tom povedal piatim známym… a ono to nevyjde… tak sa bude cítiť ako hlupák.

Tiež to chápem kvôli tomu, že nie každý tie ciele dosiahne. Ako už o pár minút zistíš, bežne sa neučí, ako dosahovať ciele a plniť si svoje sny a túžby.

 

Mojím dnešným zámerom je toto zmeniť.

Mojím dnešným zámerom je ukázať ti návody a nástroje,

 

 ktoré boli pôvodne vymyslené v 80tych rokoch minulého storočia…

 ktoré umožnili výrobným firmám a korporáciám dosahovať také zisky, aké boli predtým ich celkové obraty…

 ktoré v zahraničí začal 10 rokov dozadu učiť jeden pán malých a začínajúcich podnikateľov…

 A ktoré mi umožnili dosahovať moje vysoké ciele s minimom aktívnej práce.

 

Chcem ti ukázať nástroje, vďaka ktorým bude dosahovanie tvojich cieľov ľahšie a jednoduchšie. Vďaka ktorým budeš aj ty môcť dosiahnuť tvoje ciele a splniť si tvoje túžby.

Mojím zámerom je umožniť tebe a iným ľuďom dosahovať tieto ciele, plniť si sny a túžby, aby sme všetci mohli žiť naplnenejší a zmysluplnejší život.

Prečítaj si text nižšie a daj mi, prosím, vedieť, ako sa mi podarilo tento zámer naplniť.

Prečo s tebou dnes zdieľam toto fantastické know-how?
Slider

Možno sa však na začiatok pýtaš, prečo s tebou vôbec chcem toto fantastické know-how zdieľať? Prečo si ho nenechám sám pre seba, alebo pre nejakú úzku skupinku ľudí?

Mám na to dva dôvody.

Po prvé:

V osemdesiatych rokoch vytvoril jeden biznisový mág nástroje tzv. Teórie Obmedzení, ktoré umožnili korporáciám a výrobným firmám zefektívniť produkciu. Továrne tak začali vyrábať rýchlejšie, znížili svoje náklady a to spôsobilo dve veci:

 1. firmy zarábali viac
 2. vyrábaný tovar zlacnel

Je pravdepodobné, že niektoré z vecí, ktoré denne používaš, boli vyrobené vo firme, ktorá používala tieto nástroje plánovania, analýzy a riešenia problémov. 

O týchto nástrojoch sa rôzne zdroje a štúdie vyjadrili ako…

Teória obmedzení je metodológia pre určenie toho najdôležitejšieho obmedzujúceho faktoru (obmedzenia), ktoré stojí v ceste za dosiahnutím cieľa a následne systematické zlepšovanie tohto obmedzenia, až kým z neho nie je viac limitujúci faktor. – www.leanproduction.com

„Teória obmedzení je holistická filozofia managementu, ktorá je založená na princípe, že komplikované systémy v sebe obsahujú vrodenú jednoduchosť. – Iowa State University 

„Teória obmedzení je viac, než len set nástrojov a techník, aj keď tie určite obsahuje. Je to skôr od základu zmena myslenia, ktorá vyžaduje, aby sme rozmýšľali o našich problémoch a riešeniach, našich cieľoch a krátkodobých cieľoch, postupoch, procedúrach a opatreniach, rozdielnym spôsobom. Je to možno tá najpokročilejšia filozofia operačného manažmentu, aká existuje. Jej užitočnosť bola široko preukázaná.“ – Mabin, Victoria J.; Balderstone, Steven J. (1999). The World of the Theory of Constraints: A Review of the International Literature, St. Lucie Press

Možno poznáš niektoré z firiem, ktoré využívajú projektový manažment postavený na týchto nástrojoch…

Slider

Na prelome tisícročí sa tieto nástroje naučil druhý biznisový čarodejník. Umožnilo mu to nájsť koreňovú príčinu problémov v jeho firmách, vyriešiť ju a postaviť niekoľko úspešných firiem v zahraničí.

 1. Zobral krachujúci obchod a zvýšil mu predaje o 2 milióny dolárov ročne.
 2. Vytvoril sieť kliník, kde pomáhali ľuďom pomocou hypnózy.
 3. Uspel na internete v predaji e-bookov.
 4. A potom začal jeho know-how školiť ďalej.

Od neho som sa to pred 5 rokmi naučil ja.

 

 Toto know-how som použil, aby som si zorganizoval môj život, zlepšil životosprávu a tým vyriešil väčšinu mojich zdravotných problémov.

 Potom som toto know-how použil, aby som vybudoval firmu a dosiahol moje biznisové ciele.

 Toto know-how som učil úzku skupinu klientov a oni vďaka tomu zmenili zamestnania, vyriešili svoje problémy a začali žiť plnší život.

 

Je teda pochopiteľné, že chcem toto know-how posunúť ďalej a naučiť ho teba.

Po druhé:

Tento rok mi toto know-how zabezpečilo viacero úspechov, na ktorých som dlhšiu dobu pracoval. O niektorých úspechoch sa dočítaš nižšie. Znamenajú pre mňa ohromne veľa.

Modrá krabica Martina Hlinku:

Od malička ma štvali rôzne veci. Od malička som si všímal veci, ktoré nefungovali tak, ako by mali. A poukazoval som na nich. Hlavne v školstve a vo vzdelávacom procese na strednej škole. Totálne ma tam „milovali.“

Nemyslím si, že by som však bol sám. Mnoho ľudí si taktiež všíma veci, ktoré im vadia.

 Ale po čase to „prestanú riešiť.“ Lebo je to „príliš ťažké,“ alebo „sa to nedá zmeniť.“ A tak o tom iba rozprávajú.

Ja som neprestal riešiť. Stále ma štve množstvo vecí.

 • Medzera medzi tým, v akom je vzdelávanie na svete a v akom stave by mohlo byť
 • Medzera medzi tým, v akom stave je teraz Slovensko a v akom stave by mohlo byť
 • Že v niektorých krajinách západnej civilizácie sa predpisuje viac antidepresív, než je obyvateľov
 • To, že nemáme hyperpohon, ktorým by sme sa mohli dostať do odľahlých kútov galaxie
 • To, že si ľudia robia vysoké školy, aby potom išli pracovať ako robotníci do Nemecka
 • A mnoho iného…

Ja však nielen o problémoch rozprávam. 

Rád problémy riešim.

Niektoré problémy však neviem vyriešiť za druhých ľudí.

Niektoré problémy si ľudia musia vyriešiť sami.

Uvedomil som si, že techniky efektívneho riešenia problémov by mohli umožniť takmer každému človeku vyriešiť jeho problémy a zvládnuť výzvy, ktorým čelí.

Preto som sa rozhodol, že vypustím viacero aktivít, ktorým som sa venoval, aby som si mohol nájsť čas na rozšírenie techník efektívneho riešenia problémov.

Uvedomil som si skrátka, že takto mocné techniky si nemôžem nechať pre seba. Duplom, keď sa ku mne dostali cez ľudí, ktorí si ich tiež nenechali len pre seba.

Strategické Vzdelávanie – čo to je?
A ako tým načrieš do nevyužívanej Diamantovej Bani v tvojej mysli?
Slider

Pamätáš si sériu dlhých článkov, ktoré som posielal začiatkom tohoto roka? O technikách efektívneho učenia?

Dnes začíname ďalšiu sériu nových článkov. Tieto však nebudú o technikách efektívneho učenia. Budú o technikách efektívneho riešenia problémov.

V tejto sérii článkov sa dozvieš, ako uspieť pomocou Strategického Vzdelávania.

 

 Naučíš sa, ako meniť prekážky na príležitosti a ako to urobiť s využitím svojho prirodzeného pesimizmu a skepticizmu.

 Dozvieš sa, ako efektívne plánovať pomocou tzv. SNP techniky, ktorá síce nemá nič spoločné so Slovenským Národným Povstaním, ale ktorá ti umožní vyhrať nad tvojimi problémami a umožní ti zvíťaziť a dosiahnuť ciele, ktoré si stanovíš.

 Spoznáš nový spôsob myslenia, ktorý ti umožní lepšie dosahovať tvoje kariérne, finančné a osobné ciele

 Zistíš, ako sa naučíš problem solving skills – schopnosti na vyriešenie tvojich osobných, profesijných, alebo podnikateľských problémov.

 A dozvieš sa, ako to urobiť, aj keď sa ti zatiaľ vôbec nechce na tvojich cieľoch pracovať. Spoznáš totiž nástroj, ako prestať odkladať veci na zajtra a začať zajtrajšie veci robiť dnes.

 V ďalších častiach tejto série sa dozvieš, ako pomocou takéhoto Strategického Vzdelávania začneš ťažiť z nevyužívanej diamantovej bane v tvojej mysli. Z bane, na ktorej môžeš zarobiť viac, než keby si ťažil kryptomeny (a s menším rizikom).

 

Ak sú toto podľa teba odvážne tvrdenia, tak to úplne chápem. Ale ako sa dozvieš už v priebehu nasledujúcich niekoľkých minút, sú podložené skutočnými technikami a nástrojmi, ktoré zatiaľ nepoznáš. Nástrojmi, ktoré umožnili uspieť mne a aj mnohým iným ľuďom a firmám po celom svete.

Nástrojmi, ktoré mi priniesli väčší pocit úspechu, než som kedy v živote čakal. Nástroje, ktoré mi umožnili vyriešiť problémy, ktoré ma trápili celé roky.

Pre koho je táto séria článkov?

Táto séria článkov je vhodná pre každého, kto na sebe pracuje a hľadá nové spôsoby, ako sa zlepšovať.

Táto séria článkov je vhodná pre každého, kto chce zmeniť svoj život a hľadá spôsob, ako to konečne spraviť.

Táto séria článkov je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí sa už o zmenu v ich živote / firme pokúšali, ale zatiaľ sa im nepodarila.

Je vhodná pre každého, kto premýšľa nad tým, že by chcel začať podnikať, pretože vďaka nástrojom Strategického Vzdelávania si vieš vytvoriť kompletný biznis plán, čím zvýšiš pravdepodobnosť tvojho úspechu v biznise.

Je vhodná pre každého, kto už má firmu, pretože príde na to, kde sa v jeho firme nachádzajú takzvané pákové body – oblasti, ktoré sú nevyhnutné pre zlepšenie tvojej firmy a ktoré ti prinesú najviac výsledkov za minimum úsilia.

Táto séria je vhodná pre ľudí, ktorí majú ciele a chcú ich dosiahnuť.

Tiež je vhodná pre ľudí, ktorí chcú na sebe pracovať, ale zatiaľ ciele nemajú. V tejto chvíli nie je dôležité, aby si mal stanovený cieľ, lebo možno nemáš jasno v tom, čo chceš. To je v poriadku. Mnoho ľudí nevie, čo chce. Takmer každý však vie, čo nechceA odtiaľ sa dnes môžeme odraziť.

Dnes totiž spoznáš úplne nový spôsob premýšľania, ktorým si budeš vedieť rozobrať tvoje osobné, kariérne, alebo biznisové problémy, a dostaneš sa k ich koreňovej príčine.

Následne budeš vedieť tieto problémy vyriešiť od ich koreňa, ako keď vytrhneš burinu aj s koreňom, aby už nikdy znovu nevyrástla.

Často sa totiž ľuďom stáva, že pracujú na vyriešení problému a použijú niektoré nápady, ale potom sa im problém v živote alebo v práci znovu objaví.

Stalo sa niekedy také niečo tebe, alebo tvojim známym?

??

Ak sa to stalo niekomu z tvojho okolia, znamená to, že riešili iba symptóm, iba prejav skutočného problému, ktorý má hlbšiu príčinu. Riešili len prejav skutočného problému, na ktorý sa nezamerali.

Čo je tento skutočný problém
a aký je rozdiel medzi problémom a prejavom problému?
Slider

Pri riešení tvojich pracovných a osobných problémov je potrebné prísť na to, čo je skutočná príčina týchto problémov, a až potom sa pustiť do jej riešenia. Čo je však táto koreňová príčina tvojich problémov?

 

??

No, môžeš si byť na 99% istý tým, že to nie je

 • to, čo si dnes myslíš, že je príčina tvojich problémov
 • to, čo si ti dnes hovorí tvoje okolie, že je príčina tvojich problémov
 • to, čo ti hovorí tvoja rodina, kolegovia alebo nadriadení

Koreňová príčina problému je takmer vždy skrytá a v tejto sérii sa dozvieš, ako ju objaviť.

Pri riešení tvojich pracovných a osobných problémov je potrebné prísť na to, čo je skutočná príčina týchto problémov, a až potom sa pustiť do jej riešenia. Čo je však táto koreňová príčina tvojich problémov?

 

??

No, môžeš si byť na 99% istý tým, že to nie je

 • to, čo si dnes myslíš, že je príčina tvojich problémov
 • to, čo si ti dnes hovorí tvoje okolie, že je príčina tvojich problémov
 • to, čo ti hovorí tvoja rodina, kolegovia alebo nadriadení

Koreňová príčina problému je takmer vždy skrytá a v tejto sérii sa dozvieš, ako ju objaviť.

Ako tieto nástroje riešenia problémov pomohli mne?

Mne tieto nástroje umožnili vyriešiť komplexné problémy v mojom osobnom, ale aj podnikateľskom živote. 

Vyriešil som si nimi dlhoročný problém s mojím zdravím. Od základnej školy som býval chorý 2-4 mesiace v roku, a potom som býval chorý, aj keď som začal podnikať. Prišiel som na to, čo bola koreňová príčina mojich problémov so zdravím a vedel som, čo mám presne urobiť, aby som svoje zdravie zlepšil.

Vyriešil som si vďaka týmto nástrojom podnikateľské problémy a dostal som moju firmu z obratov 2.000 € mesačne na 20.000 € mesačne. Zdesaťnásobil som tak zárobky mojej firmy – a tiež aj moje osobné zárobky. 

To je úspech sám o sebe, avšak pracoval som na tom v priemere iba 13 hodín a 45 minút týždenne. Menej, než 2 hodiny denne.

Vytvoril som totiž systém, vďaka ktorému moja firma funguje takmer bezo mňa.

 

A znalosti, ktoré mi pomohli tento systém vytvoriť, chcem teraz zdieľať s tebou.

Modrá krabica Systému na dosahovanie cieľov:

Nie je dôležité len to, aby si svoje ciele dosiahol raz. Je dôležité, aby si mal systém, ktorým ich dosahuješ pravidelne. Systém, ktorý ti zabezpečí, že sa udržíš na tejto novej úrovni, kam sa chceš dosiahnuť. Preto som ohromne vďačný za systém, ktorý som si vytvoril a vďaka ktorému som si tento level príjmov zabezpečil nielen na jeden mesiac, ale na niekoľko:

Keď som tieto nástroje prvýkrát učil mojich klientov v roku 2014, zmenili svoju prácu, našli si lepšie zamestnania a celkovo začali žiť lepší, viac napĺňajúci život.

 

Dnes chcem tieto nástroje ukázať tebe:

 Dozvieš sa, ako tento proces Strategického Vzdelávania a proces riešenia problémov prebieha s využitím tvojho prirodzeného pesimizmu. Dokonca, čím si väčší pesimista, tým ľahšie dosiahneš tvoje ciele.

 Dozvieš sa, ktoré problémy vieš týmito nástrojmi v tvojom živote vyriešiť.

 Dozvieš sa, ako toto celé vzniklo a na čom to stojí.

 Dozvieš sa, ako môžeš tento proces Strategického Vzdelávania a riešenia problémov použiť vo svojom živote.

Predtým sa ale musíme pozrieť na to, aké problémy majú ľudia, ktorí na sebe pracujú.

Ako stanovovať ciele SPRÁVNE
Slider

Keď na sebe pracuješ, keď si stanovuješ tvoje ciele… a pod tvojím cieľom si môžeš predstaviť hocičo…

…od dosiahnutia 20.000 € mesačne v predajoch v tvojej firme…

…jazdenie a blbnutie na výkonných autách…

…nájdenie si skvelého bývania…

…alebo dosiahnutie športových cieľov…

…Je dôležité vedieť, ako si máš tvoje ciele stanoviť, aby ťa motivovali a posúvali vpred.

Stáva sa totiž, že si ľudia stanovia cieľ, ktorý je pre nich

 buď príliš jednoduchý

 alebo pre nich nie je uveriteľný

 

Prečo je to problém?

Keď si stanovíš cieľ a je pre teba príliš jednoduchý, nemáš túžbu na ňom pracovať. A keď je pre teba príliš veľký, nemáš schopnosť uveriť tomu, že ho dosiahneš.

Ísť vyniesť smeti je pre väčšinu ľudí príliš jednoduchý cieľ. Nemotivuje ťa to pracovať na sebe, aby si to dokázal.

Na druhej strane, vymyslieť teleport je pre väčšinu ľudí príliš veľký cieľ a jednoducho nedokážu uveriť, že by to vedeli vymyslieť.

Dosiahnuteľnosť tvojho cieľa je teda kombináciou tvojej túžby ho dosiahnuť a tvojej schopnosti uveriť, že ho vieš dosiahnuť.

Dosiahnuteľnosť pri stanovovaní cieľov je prvá tajná ingrediencia Strategického Vzdelávania, ktorú potrebuješ, aby si tvoje ciele skutočne dosahoval. Aby nezostali iba v tvojej mysli, alebo na nástenke vízii… ale aby si ich pretavil do skutočnosti.

Ak si si doteraz stanovoval ciele, vráť sa k nim ešte raz a zamysli sa nad týmito dvoma otázkami:

Ako veľmi po nich túžiš?

??

Ako je pre teba uveriteľné, že ich dosiahneš?

??

Modrá krabica pre Skeptikov a Pesimistov:

Ok, ok, beriem. Toto sú fakt veľké tvrdenia.

Aby som ubezpečil tvoj skepticizmus:

To, že uveríš vo svoje ciele, ešte v žiadnom prípade neznamená, že ich dosiahneš.

Na to je potrebné naučiť sa meniť prekážky na príležitosti – druhý krok Strategického Vzdelávania. Je k tomu potrebné pracovať. A je k tomu potrebných ešte niekoľko ďalších krokov, o ktorých si povieme v ďalších častiach tejto série článkov o riešení problémov.

Áno, áno. Meniť prekážky na príležitosti, jasné. Stále skeptický, úplne chápem. Pozri…

Žiaden z týchto krokov ti nezabezpečí, že tvoje ciele dosiahneš. Vždy sa môže stať niečo nepredvídateľné. Život je chaos.

Každý z týchto krokov však zvýši pravdepodobnosť tvojho úspechu. Pretože budeš mať v rukách nástroje, ktorými dokážeš chaos života navigovať.

 

Týchto krokov je celkovo 7. Keď každým z nich zvýšiš pravdepodobnosť dosiahnutia tvojho cieľa len o 9%, zvýšiš pravdepodobnosť dosiahnutia tvojho cieľa celkovo o 82,8%.

1,09*1,09*1,09*1,09*1,09*1,09*1,09 = 1,828

Ak však každým z nich zvýšiš pravdepodobnosť dosiahnutia tvojho cieľa o 11%, zvýšiš pravdepodobnosť dosiahnutia tvojho cieľa celkovo o 107,6%.

1,11*1,11*1,11*1,11*1,11*1,11*1,11 = 2,076

A to je len malý rozdiel v každom zo siedmych krokov, o ktorých si dnes povieme. Ak si zvedavý, ako to prebieha v praxi, tak určite čítaj ďalej.

Varovanie:

V týchto modrých krabiciach budem do textu dopĺňať ďalšie informácie, ktorým podložím jednotlivé pojmy… a kde tiež pôjdem do detailov. Niekedy až hlboko do detailov.

Bol si varovaný.

Na začiatok je dôležité, aby si si stanovoval ciele, ktoré sú dostatočne veľké, aby ťa motivovali, ale v ktoré zároveň dokážeš uveriť, že ich dosiahneš.

Tým ťa budú motivovať k tomu, aby si na nich pracoval. Budeš sa nachádzať v tzv. Zóne Zlatovlásky, ktorá nebude ani príliš veľká, ani príliš nepohodlná

Modrá krabica Zóny Zlatovlásky:

V astronómii a v astrobiológii existuje pojem Zóna Zlatovlásky. Je to tzv. Obývateľná Zóna okolo hviezdy. Je to zóna, kde v okolí hviezd môžu krúžiť planéty a nie je na nich ani príliš teplo, ani príliš zima. Kde je tak akurát, aby sa tam mohol vyvinúť život.

Astronómovia hľadajú planéty, ktoré sa nachádzajú v tejto zóne, aby sa na nich vedeli ďalej zamerať a zistiť, či sa na nich nachádza život.

Dôležité je, že pri každej hviezde sa táto zóna nachádza niekde inde a pri niektorej hviezde môže byť väčšia, pri iných môže byť menšia.

Prečo Zóna Zlatovlásky?

??

Pre toto som si musel znovu prečítať rozprávku o Zlatovláske. Ona totiž išla do takého domčeka, kde bývali medvede.

Chcela si sadnúť na veľkú stoličku, ale z nej spadla na zem. Chcela si sadnúť na druhú stoličku a tá jej bola nepohodlná. Tretia stolička bola taká akurát.

Išla jesť, ale jedna lyžica jej bola príliš veľká, druhá príliš malá a tretia bola taká akurát.

Išla si ľahnúť do postele a jedna bola príliš nízka, druhá bola príliš vysoká a tretia bola taká akurát.

Očividne, pointa je, že je potrebné si vybrať také akurátne riešenie. Tak preto si títo astronómovia vybrali názov Zóna Zlatovlásky.

Zaujímavé je, že nikto nerieši to, že v tej rozprávke sa vlastne toto dievčatko vlámalo do súkromného príbytku, dolámalo tam nábytok, ušlo a nechalo medveďov v smútku.

Pre naše dôvody je dôležité, že Zóna Zlatovlásky znamená „taká akurátna zóna, kde sú tvoje ciele dostatočne veľké, aby ťa motivovali, ale zároveň dostatočne malé, aby si dokázal uveriť, že ich dosiahneš.“

Toto je dôležité, preto to zopakujem ešte raz:

Je dôležité, aby tvoje ciele boli v Zóne Zlatovlásky, kde sú dostatočne veľké, aby ťa motivovali, ale zároveň dostatočne malé, aby si dokázal uveriť, že ich dosiahneš.

Keď si takto stanovíš tvoje ciele, zvýšiš pravdepodobnosť, že ich dosiahneš.

Urobíš to tým, že v ne budeš veriť a táto viera ťa bude ťahať vpred, cez všetky prekážky, 

až ich postupne prekonáš. 

Čo máš však urobiť, ak nedokážeš uveriť v tvoje schopnosti?

A čo ak si kvôli tomu nevieš stanoviť cieľ, ktorý by si mohol dosiahnuť?

Ako tieto prekážky prekonať?

Na to sa v tejto sérii článkov pozrieme a dozvieš sa, čo s tým spraviť. Predtým chcem však túto Zónu Zlatovlásky rozobrať.

Prečo pracovať na tom, aby sa tvoje ciele nachádzali v Zóne Zlatovlásky:

Mne sa v minulosti stávalo to, čo sa stáva aj iným ľuďom:

Stanovil som si nejaký cieľ a bol som z neho úplne paf a totálne sa mi páčil… a potom…

… čo myslíš… šiel som na ňom pracovať?

??

Ani náhodou.

.

.

Odložil som ho. Na neskôr.

Buď bol pre mňa príliš jednoduchý a nemotivoval ma, alebo sa postupom času stal nedosiahnuteľným.

Cieľ sa môže z tejto Zóny Zlatovlásky dostať, keď prestane byť pre teba uveriteľným. To sa môže udiať, keď ťa pár dní (či týždňov) po sebe život bije hlava nehlava.

Na druhej strane, mesiac tréningov vo fitku, kde každý tréning prekonáš sám seba, túto Zónu Zlatovlásky rozšíri, pretože stúpne tvoja celková sebadôvera.

Správne nastavenie cieľov je teda základom toho, ako sa udržať v tejto zóne, kde ťa tvoje ciele motivujú na nich pracovať, ale zároveň je stále uveriteľné ich dosiahnuť.

Zónu Zlatovlásky tiež vieš ovplyvniť ďalšími spôsobmi, o ktorých si povieme neskôr.

O chvíľu sa pozrieme aj na druhý krok Strategického Vzdelávania – ako konečne efektívne plánovať.

Ale predtým sa musíme pozrieť na druhý problém, ktorý ľudia robia pri práci na svojich cieľoch.

Stojí tvoj cieľ za to, aby si mu obetoval
ostatné oblasti tvojho života?
Slider

Mnoho ľudí si vedome, alebo nevedome stanoví svoj cieľ a začnú na ňom pracovať, lenže ostatné oblasti ich života chradnú. Vidno to na ľuďoch, ktorí svojej práci obetovali všetko a nemajú čas na rodinu a priateľov, ich zdravie ide do kanála, a tým pádom im klesá energia.

Irónia je, že keď majú menej energie, nedokážu pracovať na ich cieľoch, čím sa začína špirála neefektivity, ktorá vedie k frustrácii a vyhoreniu.

Bol som tam, zažil som si to sám na sebe. Nič moc.

Zdrojom týchto problémov je, že si ľudia neuvedomujú, ako sú všetky oblasti ich života prepojené. Preto je dôležité dať si všetky tvoje ciele do kontextu tvojho ideálneho života.

Zamysli sa na chvíľu nad tým, z čoho sa skladá tvoj ideálny život.

 

Môže to byť

 úspech v tvojej kariére

skvelé rodinné vzťahy

dlhodobé zdravie

čas na priateľov

úspech v hobby, ktorému sa venuješ

Tvoj ideálny život sa možno skladá z iných častí, ale už teraz rozumieš, že keď chceš viac energie venovať tvojej kariére, mal by si to urobiť tak, aby si pri tom nenarúšal tvoje zdravie, vzťahy a hobby, ktoré ťa baví.

Tu sa vieš, samozrejme, zamyslieť nad tým, že každá z týchto častí stojí na ďalších stĺpoch.

 

Úspech v tvojej kariére pre teba môže znamenať

 • istý príjem X tisíc eur mesačne
 • rešpekt a uznanie tvojich kolegov alebo iných ľudí v tvojom odvetví
 • práca na veciach, ktoré majú pre teba hlboký zmysel a dávajú ti význam

Premýšľaj takto nad všetkými tvojimi cieľmi. Ako zapadajú do rámca tvojho ideálneho života?

Prídeš na to, že

 • niektoré ciele môžeš odložiť
 • niektoré ciele majú prednosť
 • niektoré ciele je potrebné urobiť skôr
 • je potrebné nájsť nové riešenia, ktorými musíš skĺbiť viacero týchto oblastí, aby si mal na všetky čas a energiu

Ako však takéto riešenia nájsť?

??

Dá sa to vôbec?

Možno teraz cítiš, že to je nová prekážka. Veď doteraz si možno premýšľal len nad jednou oblasťou tvojho života a teraz si uvedomuješ, že ju musíš zakomponovať medzi ostatné.

Práve si objavil prvú prekážku, ktorú treba prekonať – ako si vôbec predstaviť riešenie týchto problémov.

Základom je…

SNP technika, druhý krok Strategického Vzdelávania

Medzi tebou a dosiahnutím tvojich cieľov sa nachádzajú prekážky. Veci, pre ktoré tvoje ciele ešte nemáš dosiahnuté. Tieto prekážky je potrebné zmapovať a je potrebné vytvoriť si prvý plán, ktorým ich prekonáš.

A tu sa dostávame k dvom problémom ľudí, ktorí na sebe chcú pracovať.

Prvý problém ľudí, ktorí na sebe pracujú, je, že nemajú žiadne plány.

A ešte to odôvodnia citátom nemeckého generála Erwina Rommela, že „žiaden plán neprežije kontakt s nepriateľom.“ To je síce pravda, ale stále je potrebné plánovať, aby si vedel, čo nešlo podľa plánu, a mohol tak svoje plány upraviť a zmeniť.

Modrá krabica Nových plánov:

Keď som si prvý krát stanovil môj cieľ dosiahnuť v podnikaní predaje 5000 eur mesačne, môj plán mi nevyšiel. Pochopiteľne.

Ale keďže som vedel, čo nešlo podľa plánu, poučil som sa a vyskúšal som druhý plán. Ten vyšiel, ale nebol dlhodobo udržateľný.

Znovu som tak vedel, čo nevyšlo podľa plánu. Spravil som nový plán a tento cieľ som dosiahol.

Neskôr som si stanovil vyšší cieľ, 20 000 € mesačne. Na prvý krát mi to nevyšlo. Ani na druhý. Dnes mám tento cieľ dávno dosiahnutý a aj prekonaný.

Keď som hľadal do teamu nového človeka, tak som mal prvý plán, ktorým som tohoto nového človeka hľadal. Tento plán mi nevyšiel, nenašiel som vhodného človeka. Keďže som vedel, čo nešlo podľa plánu, mohol som môj plán upraviť.

Čo nešlo podľa plánu?

??

Podľa plánu som mal mať X telefonických rozhovorov na Y pohovorov. Podľa plánu som mal mať Y pohovorov, aby som mal Z dobrých kandidátov.

Ukázalo sa, že som potreboval mať viac telefonických rozhovorov a viac pohovorov. Tiež sa ukázalo, že aj keď si kandidát prejde výberovým procesom, tak si to stále ešte môže rozmyslieť a preto reálne potrebujem dvoch ľudí na 3 mesačnú skúšobnú lehotu.

Jeden kandidát si to takto rozmyslel. Samozrejme, že ma to zaskočilo. Ale keďže som vedel, čo nešlo podľa plánu, tak som v momente vedel môj výberový plán zmeniť a dnes mám v teame dvoch nových ľudí. Z ktorých jeden robí klientsku podporu v mojom novom kurze, kde učím kompletné Strategické Vzdelávanie a Plánovanie.

Keď pracuješ na dosiahnutí svojich osobných, pracovných a podnikateľských cieľov, je plánovanie dôležité pre tieto tri veci:

 1. pri plánovaní sa systematicky zamýšľaš nad všetkými časťami svojho cieľa
 2. premýšľaš nad prekážkami, ktoré by mohli nastať pri tvojej práci, a tým si pripravený na možné komplikácie (vďaka čomu sa vieš na prácu lepšie sústrediť)
 3. vieš, čo nešlo podľa plánu, a tým vieš tvoj plán prispôsobiť
Ako efektívne plánovať
Slider

 

Takmer nikto plánovanie neučí, pričom je tak ohromne dôležité.

Bežne… keď ti niekto povie, aby si si spravil tvoj plán, povie ti, aby si si stanovil cieľ, a potom rozmýšľal, ako sa k nemu dostaneš.

Lenže tu sa dostávame k dvom problémom:

Dajme tomu, že vieš, kam sa chceš dostať. Dajme tomu, že máš stanovený svoj cieľ.

Problém č. 1: Bežne nevieš, kde sa vo vzťahu k tvojmu cieľu nachádzaš a prejavuje sa to tým, že nevieš, kde máš začať, nevieš, ktorým smerom máš spraviť svoj prvý krok.

Problém č. 2: Bežne tiež nevieš, ako máš pokračovať. Nevieš, aké prekážky ťa čakajú a prejavuje sa to tým, že si zmätený, strácaš dôveru vo svoje plány a ciele, stávaš sa apatickým a odchádza ti energia

V tejto sérii článkov sa dozvieš, ako presne zistiť, kde sa nachádzaš vo vzťahu k tvojim cieľom, aby si vedel, ktorým smerom sa máš uberať, a ako zistiť, kadiaľ máš pokračovať.

Dozvieš sa, ako urobiť takéto GPS pre dosahovanie tvojich cieľov, ktoré ťa týmto procesom prevedie.

A dozvieš sa tiež, ako vďaka tomu prebudíš entuziazmus na prekonanie apatie.

A toto všetko urobíš s využitím tvojho pesimizmu.

Ako konkrétne?

??

Pozri…

Dajme tomu, že si vytvoríš motivujúci plán. Tvoje ciele ťa motivujú,ale niečo vo vnútri ti hovorí, „toto je fajn, ale ako to urobiť?“

„Je fajn, že chceš ________ (doplň tvoj cieľ), ale ___________ (doplň tvoju prekážku)“

Tvoja myseľ je úžasný nástroj, ktorý dokáže generovať rôzne prekážky na ceste za dosiahnutím tvojich cieľov.

Ale ako už Marcus Aurelius pred 1850 rokmi podotkol, tvoja prekážka poukazuje na to, kadiaľ sa vybrať k dosiahnutiu tvojich cieľov.

Tým sa dostávame k tomu…

Ako si naplánovať prácu na tvojich cieľoch, aby si pri tom prekonal všetky prekážky, ktoré ťa čakajú

Bežne si ľudia plánujú tak, že si dajú cieľ, a potom si stanovia pár krokov potrebných k tomu, aby sa k nemu dostali. A tu sú dva ďalšie problémy:

Po prvé si nezmapujú to, čo majú urobiť medzi nimi

Po druhé, stále je tu ten pesimistický (a niekedy aj realistický) hlas, ktorý ťa chce chrániť pred zbytočnou námahou. Vnútorný hlas, ktorý ti poukazuje na všetky možné prekážky. Ten ťa však môže viesť k tomu, že zostaneš voči tvojmu cieľu apatický – stratíš chuť sa do toho vôbec pustiť.

Čo ak by si to však urobil inak?

Dajme tomu, že si stanovíš svoj cieľ: „Rozšíriť svoje príjmy z 1500 eur mesačne na 5000 eur mesačne.“

A následne nejdeš spisovať, čo všetko máš pre to urobiť, ako by si to urobil predtým.

Namiesto toho si spíšeš všetky prekážky, kvôli ktorým tento cieľ nemáš:

nemám webovú stránku

 • neviem urobiť webovú stránku
 • neviem, s čím by som mohol podnikať
 • neviem, aké sú moje silné stránky
 • neviem predávať
 • nemám marketingové texty
 • nemám peniaze, ktoré by som mohol investovať

Čo ak by si tu urobil druhý krok Strategického Vzdelávania, a premenil tieto prekážky na príležitosti?

Ako to urobíš?

„Vynásobil všetky tieto negatívne tvrdenia číslom (-1).“ Ako keď násobíš záporné čísla, aby ti vyšlo pozitívne tvrdenie alebo možné riešenie, ktoré zabezpečí prekonanie tvojich prekážok.

Tým z tvojich prekážok urobíš krátkodobé ciele. Míľniky na tvojej ceste za úspechom.

Nemám webovú stránku

Mám webovú stránku

Neviem, s čím by som mohol podnikať

Viem, s čím by som mohol podnikať

Neviem, aké sú moje silné stránky

Viem, aké sú moje silné stránky

Nemám marketingové texty

Niekto iný mi napíše marketingové texty

Neviem predávať

Urobím partnerstvo s niekým, kto bude vedieť predávať

Nemám peniaze, ktoré by som mohol investovať

Zistím, ako nájsť investora

A čo ak by si tieto kroky napísal na papieriky a dal ich na stôl a spravil z nich postupný plán?

Viem, aké sú moje silné stránky Viem, s čím podnikať Investor Partnerstvo s copywriterom a predajcom Mám webovú stránku Ľudia nakupujú.

A tu ti možno napadne, „že počkať, ale tu je množstvo ďalších krokov, ktoré je potrebné urobiť, množstvo ďalších prekážok.“

Čo s tým?

Jednoducho pôjdeš a zmapuješ si ich. Všetky si spíšeš, premeníš ich na príležitosti, na krátkodobé ciele, dáš ich na papieriky a spravíš si z nich plán.

A tento plán vieš neskôr posunúť ďalej s využitím skepticizmu tvojho okolia:

Spýtaš sa tvojho známeho, čo by k nemu dodal, aké ďalšie prekážky by tam našiel. A on nájde ďalšie prekážky a ty z nich spravíš ďalšie krátkodobé ciele, ktorými tieto prekážky prekonáš.

Modrá krabica Použitia tvojich riešení:

Nelám si teraz hlavu s tým, ako tieto krátkodobé ciele implementuješ, lebo im budeš čeliť postupne. Keď sa dostaneš k tvojej prvej prekážke, tak si znovu rozplánuješ jej riešenie a k ďalšej prekážke sa dostaneš až potom, ako prekonáš tú prvú.

 

Tento plán však vieš posunúť ďalej. Si skeptický? Si skôr pesimista? Premýšľaš nad tým, čo by sa mohlo pokaziť?

Ak hej, tak tu sa môžeš vyblázniť.

Predstav si človeka, ktorý je tvoj úhlavný nepriateľ. Alebo niekoho, kto by sa potešil z toho, ak by ti tvoj plán nevyšiel. Z čoho konkrétne by sa potešil? Čo by bol ten dôvod, kvôli ktorému by tvoj plán zlyhal?

– Zhorela by ti budova?

– Zradili by ťa tvoji spolupracovníci?

– V kľúčovej situácii by ti vypadol internet?

Znovu vieš vygenerovať prekážky a znovu vieš prísť s potenciálnymi riešeniami.

 • Umiestniť zálohu dokumentov do trezoru
 • Mať biznis postavený na systémoch a nie na ľuďoch
 • Overiť si pripojenie pred prenájmom kanclu a zaplatiť si navyše za firemné riešenie, kde garantujú, že internet pôjde 99,998% času

Hej, to posledné sa mi stalo. Pracoval som v coworkingu a potreboval som uploadnúť videá. Pracoval som v noci a celú noc padal internet. Nemal som komu zavolať a potreboval som videá odoslať ešte v noci, aby na nich môj postproducent mohol pracovať. Dnes platím za internet 100,00€ mesačne, ale stojí to za to, pretože… jednoducho beží.

Spíš si, ako by ti tvoji nepriatelia dopriali neúspech. A potom si priprav tieto možné riešenia.

Tým si tvoríš plán B, plán C a ďalšie plány, ktorými vieš lepšie korigovať tvoj projekt, keď ho rozbehneš. Niečo nevyjde? Nevadí, máš viacero iných možností.

BLACK BOX Toho, čo sa môže pokašlať

Samozrejme, že ani tvorba tohoto článku nešla podľa plánu…

Tvorba samotného textu mi síce trvala veľmi krátko… Lenže potom sme chceli celý tento text zavesiť na web. 

Mali sme vymyslený istý názov a vedeli sme, že je voľná doména. Dokonca sme ju mali aj chvíľu zarezervovanú… 

Potom sme na to zabudli a doménu nám niekto obsadil.

Našťastie sme mali pripravený v zálohe plán B – nový brand, do ktorého sme mohli všetky tieto techniky zaobaliť. Tým pádom sme vedeli všetko rýchlo prerobiť a nahodiť na web Strategického Vzdelávania.

Niekedy tvoj pocit úspechu nespočíva v tom, koľko máš peňazí, alebo či máš väčšie auto, než tvoj sused. Niekedy spočíva v tom, že máš viac možností, do ktorých sa môžeš pustiť.

Že máš viac možností, než má tvoj sused. A že keď ťa zaskočí niečo, čo je väčšie, než auto tvojho suseda, tak si na to pripravený.

Ale tu sa tvoje plánovanie nekončí, ani sa tu nekončí Strategické Vzdelávanie a tvoja schopnosť riešiť problémy.

 

Takéto plánovanie je síce super, ale nepovie ti, čo je koreňová príčina každého problému, ktorému čelíš. Neumožní ti porozumieť tvojmu problému a nájsť jeho hlavné príčiny.

Keď už máš pracovať na dosiahnutí tvojho cieľa, keď máš pre tento cieľ obetovať čas a peniaze, je dôležité, aby si

 vyriešil všetky problémy od ich koreňa, aby ti už znovu nevyrástli

dosiahol maximálny možný úžitok, ktorý vyplýva z toho, že vyriešiš tvoje problémy od ich koreňovej príčiny

Plánovanie ti nepovie, ako vyriešiť tvoje problémy od ich koreňa. To ti povie tretí krok Strategického Vzdelávania, o ktorom si povieme o chvíľu.

Predtým však chcem dokončiť to,

 1. ako mať z tvojich cieľov maximálny úžitok
 2. ako ovplyvniť zónu tvojich cieľov, aby aj väčšie ciele boli pre teba uveriteľné

Tu sa totiž druhý krok Strategického Vzdelávania – efektívne plánovanie – nekončí. Tvoje plánovanie vieš posunúť o úroveň ďalej.

Čo ak by si s efektívnym plánovaním
mohol dosiahnuť väčšie ciele, než si dnes myslíš?
Slider

Čo ak by si teraz zobral svoj plán a zamyslel sa nad tým, že by si tvoj cieľ zväčšil 5x?

Z 5000€ na 25000€ mesačne.

Zo schudnutia 2kg na schudnutie 10kg.

Z vybudovania jednej firmy na vybudovanie piatich firiem.

Aké ďalšie kroky by si pridal, ak by bol tvoj cieľ 5x väčší?

Čo by si ešte doplnil? Čo by si zmenil?

Tým, že si vytvoril plán pre dosiahnutie tvojho prvého cieľa, si si uvedomil, ako by si ho mohol dosiahnuť. Tým, že si si uvedomil, ako by si ho mohol dosiahnuť, stal sa realistickejším.

Uvedomil si si, kadiaľ vedie cesta, a teraz sa vieš zamyslieť aj nad väčším cieľom. Môžeš si spísať všetky prekážky, ktoré ťa čakajú, a nájsť ku nim krátkodobé riešenia.

Možno prídeš na to, že by si mal biznis preložiť do poľštiny, lebo je to väčší trh. Alebo prídeš na to, že môžeš svoje služby ako freelancer poskytovať klientom zo zahraničia. Ktorí ti zaplatia viac.

Zmapuješ teda cestu za dosiahnutím väčšieho cieľa.

Necháš svojich známych, nech nájdu možné prekážky, a potom ku nim nájdeš možné riešenia.

Zamyslíš sa nad tým, z čoho zlého by sa mohli tešiť tvoji nepriatelia a urobíš si plán B, C a D.

Uvedomíš si, že by si mohol dosiahnuť aj takýto, väčší cieľ.

O koľko bližšie si teraz k dosiahnutiu tvojich pôvodných cieľov, keď si si urobil takýto efektívny plán?

O koľko pravdepodobnejšie je, že tvoje ciele dosiahneš, keď si si urobil takto podrobný plán?

O koľko sa zvýšila pravdepodobnosť toho, že bude tvoj život lepší, keď si spojil kreatívne myslenie (tvorba cieľov) a kritické myslenie (generovanie prekážok) a keď ti obe slúžia?

O koľko motivujúcejšie je na tvojom pláne pracovať?

Entuziazmus na prekonanie apatie

V tomto bode máš plán, ktorý je oveľa lepší, než hocičo, čo by si dal na papier intuitívne.

Uvedomuješ si, že vieš dosiahnuť tvoje ciele a že ich vieš urobiť rýchlejšie, než si vôbec očakával. A tiež ťa motivuje to, že aj keď svoje ciele dosiahneš, máš kam rásť.

Bol si doteraz apatický?

Nechcelo sa ti na tvojich cieľoch pracovať?

Nemal si na tvoje ciele energiu?

Apatia dokáže byť prekonaná entuziazmom, a ten dokáže byť prebudený iba dvoma vecami:

1 – nápadom, ktorý strhne tvoju predstavivosť ako búrka a

2 – konkrétnym zrozumiteľným plánom, ktorým tento nápad pretavíš do reality

Keď si prejdeš týmito krokmi Strategického Vzdelávania, v tomto bode budeš mať plán, ktorý je zrozumiteľný, konkrétny a ktorý ťa motivuje na sebe pracovať a vedie ťa k tvojim vysnívaným úspechom.

Modrá krabica Strategického Vzdelávania:

Možno sa pýtaš, že prečo Strategické Vzdelávanie ako názov? Kde je tu ďalšie vzdelávanie?

V 19. a v 20. storočí ľudia vytvorili vzdelávací systém, ktorý ľudí pripravoval na život, aký vtedy existoval. Na život, kde sa pracovalo v manufaktúrach, počítalo sa na logaritmickom pravítku a slovo počítač bolo povolanie toho, kto robil výpočty. Manuálne. Bez kalkulačky.

Doba sa zmenila a tradičný vzdelávací systém už nepripravuje ľudí na to, aby dosiahli úspech v modernom svete.

Je mnoho prejavov toho, ako sa toto deje:

 • študenti sa memorujú poučky miesto toho, aby sa učili, ako si veci nájsť na internete
 • študenti sa učia počítať veci z hlavy, miesto toho, aby sa naučili, ako si nájsť to, čo potrebujú a potom to vypočítali s kalkulačkou
 • študenti sa neučia pracovať s počítačom ani zďaleka toľko, koľko by sa mali
 • študenti sa neučia soft skills, ktoré by im umožnili uspieť v ich povolaniach…
 • a mnoho iných…

Jeden z týchto prejavov je tiež apatia, ktorú majú ľudia voči vzdelávaniu.

Bežne ľudia vnímajú vzdelávanie po škole ako niečo, čo by nemali vôbec musieť robiť. Veď predsa chodili do školy a tam im bolo povedané, že to je to, čím si zabezpečia úspešný život. No, možno v 19. storočí… 

Bežne si tiež ľudia myslia, že ak im nešlo vzdelávanie v škole, tak im nepôjde vzdelávanie ani mimo školy.

 

Aj ľudia, ktorí sa radi vzdelávajú, však majú množstvo problémov:

 • nemajú jasno v tom, ako ich knihy a semináre dovedú k ich cieľom
 • nevedia aplikovať veci z kurzov a z kníh do praxe
 • uvedomujú si svoj potenciál a frustruje ich, že ho nevedia zrealizovať
 • alebo jednoducho ani len nevedia, kde sa majú vzdelávať a ako majú na sebe pracovať

Je preto úplne pochopiteľné, keď aj chytrého a inteligentného človeka po čase prejde chuť púšťať sa do nových vecí.

 

Na druhej strane, je tu niekoľko úspešných ľudí, ktorí si bleskovo prechádzajú všetky kurzy, ktoré si kúpia. Všetko používajú v praxi. Všetkému porozumejú a keď to použijú, tak sa posúvajú ďalej. Ich okolie sa čuduje, že ako to robia. Okolie nerozumie, ako je možné, že niekto za rok spraví taký posun v kariére / firme / živote, ako oni robia za 10 rokov.

Pozri…

O koľko ľahšie by sa ti učilo a vzdelávalo, ak by všetko vzdelanie bolo napojené na realizáciu tvojich snov a túžob?

 

O koľko motivovanejší by si tak bol? O koľko viac by si sa tak sústredil na všetko učenie a vzdelávanie?

 

A o koľko ľahšie by si sa tak naučil nové veci, do ktorých by sa ti inak nechcelo pustiť?

 

O koľko ľahšie by si odložil hry, alebo iné okamžité uspokojenie, ak by si mal presný plán, ktorý jednoducho stačí zrealizovať a dovedie ťa k tvojmu cieľu?

Doplnková krabica Martina Hlinku 2: 

Ja som mal vďaka mojim snom a cieľom a túžbam vnútornú motiváciu urobiť niečo, čo väčšia ľudí zatiaľ neurobila:

Behom môjho podnikania som si prešiel vyše 20 biznisovými kurzami, z ktorých každý obsahoval viac praktického vzdelania, než celý semester na bežnej vysokej škole.

 • Naučil som sa, ako robiť hiring – ako hľadať, vyberať, najímať ľudí, ako ich trénovať a menežovať a ako na nich ďalej delegovať zodpovednosti. Ako vytvárať teamy ľudí, ktorým sa spolu bude pracovať dobre a ktorí budú do práce chodiť radi.
 • Naučil som sa, ako robiť marketing – ako hľadať, vyberať a oslovovať potenciálnych klientov a ako to urobiť tak, že na moju firmu nemá konkurencia takmer žiadny vplyv.
 • Naučil som sa, ako robiť pre mojich klientov riešenia – ako analyzovať klientove potreby, ako prísť s riešením od koreňovej príčiny klientovho problému, ako tieto riešenia testovať a ďalej vylepšovať.
 • Zažil som si chyby, ktoré ma stáli 1/4 milióna eur. Presne tak. Neurobil som veci, ktoré ak by som urobil… tak by som mal o 1/4 milióna eur viac. Avšak dokázal som sa z toho poučiť, dokázal som z mojich chýb vyťažiť to, čo som mal spraviť inak a dnes sa vďaka tomu mojej firme darí oveľa viac.
 • Zažil som si tiež lekcie za vyše 1/4 milióna eur. To sú veci, ktoré som urobil dobre. Vďaka tomu viem, čo v praxi funguje a mám tak oveľa lepšie vzdelanie, než niekto, kto si len teraz, v 25ke dokončil vysokú školu.
 • A to nehovorím o tom, že som prečítal som stovky kníh a prešiel som si stovky hodín školení v oblasti psychológie.

Toto všetko som urobil, aby som vybudoval môj biznis a dosiahol moje ciele.

Aby som ujasnil možné nezrovnalosti… ten príbeh zhora, tí panáčikovia – to nie je o mne, to je o niekom úplne inom. Ja som si svoje vytúžené auto zatiaľ nekúpil, potrebujem sa vyblázniť na iných výkonných autách, kým si kúpim niečo na dlhšie… 😀

Každopádne…

 

Strategické Vzdelávanie je tu dnes preto, aby si si teraz mohol problémy vyriešiť TY.

Aby si vedel dosiahnuť tvoje ciele.

Je tu preto, aby si si zažil nezávislosť, ktorá prichádza s tým, že sa sám vieš naučiť nové veci.

Je tu však hlavne preto, aby si mohol ťažiť z nevyužívanej diamantovej bani v tvojej mysli, o čom si povieme viac v budúcich článkoch.

Ako meniť prekážky na príležitosti
Slider

Doteraz sme si povedali, ako meniť prekážky na krátkodobé ciele.
Keď si však tento proces vyskúšaš, zažiješ, aké je to motivujúce. Z každého krátkodobého cieľa sa tak stane nová príležitosť.

Príležitosť k čomu, pýtaš sa?

??

 

 Príležitosť posunúť sa bližšie k tvojmu cieľu.

 Príležitosť naučiť sa niečo nové a tým osobnostne / profesijne porásť.

 Príležitosť sa stať človekom, ktorý dokáže lepšie prekonávať prekážky.

 Príležitosť vyriešiť problém a porozumieť tomu, ako si ho vyriešil, aby ťa už nikdy v živote neohrozil.

Modrá krabica Riešenia tvojich minulých problémov:

Ono totiž… mávaš také, že ti tvoja myseľ pripomína situácie, kde si sa cítil trápne, bezmocne, alebo iným spôsobom strašne? Kde s tebou niekto vypiekol a ty si to nechápal?

Podľa psychológov je to amygdala, jedno z centier tvojho mozgu, ktoré ťa upozorňujú na oblasti tvojho života, v ktorých ešte nie si kompetentný. A bude ťa na to upozorňovať dovtedy, dokým nenájdeš spôsob, ako do rovnakej situácie znovu nespadnúť.

Postupné prekonávanie prekážok je zároveň príležitosťou stať sa človekom, ktorý dokáže riešiť rôzne druhy problémov.

Je to príležitosť zabezpečiť, že nespadneš do problémov, na ktoré ťa o tretej ráno upozorňuje tvoja myseľ.

Ale to nie sú všetky príležitosti…

Pretože takéto prekonávanie prekážok ti dá schopnosť dívať sa na tvoje problémy z novej perspektívy a ľahšie vidieť v negatívnych veciach to pozitívne, čo si z toho môžeš zobrať.

Je to možnosť dívať sa na každú zlú situáciu ako na príležitosť na zväčšenie tvojej vnútornej sily.

Tým pádom dokážeš ľahšie zvládnuť aj tie najťažšie problémy, ktoré ťa môžu v živote stretnúť.

A to nie je zlý výsledok, za postupné prekonávanie prekážok!

Čo ďalej?

Tu však môže nastať problém – čo ak máš dve možnosti, do ktorých sa môžeš pustiť, obe vyzerajú dobre, ale ty sa nevieš rozhodnúť? A tak toto rozhodnutie odkladáš a kvôli tomu tvoja firma/kariéra/život stagnuje?

Čo ak potrebuješ porozumieť problému, ktorý riešiš, aby si ho vyriešil od jeho koreňa?

Čo ak potrebuješ naplánovať tvoje riešenia tak, aby si nimi nevytvoril ďalšie problémy?

Už nabudúce sa pozrieme na to, ako to vyriešiť a aké sú ďalšie kroky Strategického Vzdelávania.

 

Dozvieš sa, ako sa dostať ku koreňu problémov

Zistíš, kde sa nachádzaš vo vzťahu k tvojim cieľom, aby si vedel, odkiaľ sa máš odraziť

Dozvieš sa, ako môžeš urobiť aj komplikované rozhodnutia a vyriešiť aj zložitú dilemu

Zistíš, čo všetko sa deje v tvojej hlave, keď sa rozhoduješ a ako je dôležité nad tým prevziať vedomú kontrolu… a ako to urobiť

Dozvieš sa, ako urobiť tvoj plán ešte efektívnejším

Zistíš, čo všetko potrebuješ, aby si svoje ciele dosahoval ešte skôr

Pozrieme sa tiež na to, čo všetko s týmto môžeš robiť… Dozvieš sa, ako ťažiť z nevyužívanej diamantovej bane v tvojej mysli, na ktorej môžeš zarobiť viac, než na dolovaní kryptomien. A dozvieš sa tiež, ako môžeš vyriešiť aj ďalšie, konkrétne problémy, ktoré máš v tvojom živote, či firme.

Zatiaľ ti však blahoželám, práve si zistil, ako meniť prekážky na príležitosti. Tým dokážeš ovplyvniť Zónu Zlatovlásky, teda to, aké ciele sú pre teba dosiahnuteľné.

Čo teraz?

Čoskoro budem otvárať môj nový online kurz Strategické Vzdelávanie a Plánovanie Premium, kde budem učiť krok-za-krokom návody, ako robiť všetky tieto techniky riešenia problémov a taktiež ďalšie techniky efektívneho rozhodovania, plánovania a premýšľania, ktoré som dnes nespomenul. Požadovaná investícia do online kurzu bude v stovkách eur. Ty ho však môžeš získať bezplatne.

Ty ho totiž môžeš získať, keď sa zapojíš do diskusie o technikách efektívneho riešenia problémov.

Napíš mi do komentára buď…

 1. Aké sú tvoje dva najväčšie problémy, ktoré by si chcel vyriešiť?

…alebo…

2. Aké sú tvoje dva najväčšie ciele, ktoré by si chcel dosiahnuť?

A budeš zaradený do žrebovania o online kurz Strategické Vzdelávanie a Plánovanie Premium, ktorý budem čoskoro otvárať.

Copyright 2018 Strategické vzdelávanie by ASU Group s.r.o, Cintorínska 223/5, 949 01 Nitra. Phone: +421 949 545 308 | E mail: info@strategickevzdelavanie.sk | Všeobecné obchodné podmienky  Výsledky úspešnosti vzdelávacích kurzov sa môžu odlišovať v závislosti od ich používania danou osobou.